3 partinin milletvekillerinden açlık grevindeki Ecevit Piroğlu için Sırbistan’a çağrı

37 milletvekili, 59 gündür açlık grevinde olan Ecevit Piroğlu’nun derhal serbest bırakılması için yayınladığı deklarasyonu Sırbistan Büyükelçiliğine iletti.

Sırbistan’da 34 aydır tutuklu buluna Ecevit Piroğlu, 59 gündür açlık grevinde. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek Partisi (EMEP) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri Piroğlu’nun derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Aralarında Türkiye ve Sırbistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyelerinin de olduğu 37 vekil, imzaladıkları deklarasyonu Türkiye’deki Sırbistan Büyükelçiliğine iletti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, 37 vekilin imzacı olduğu deklarasyonda şu ifadeler yer aldı: “Sırbistan Hükümeti’ne Acil Çağrı 34 aydır ülkenizde tutuklu bulunan Ecevit Piroğlu’nun 12 Şubat 2024 tarihinde ikinci kez başladığı açlık grevinde sağlık durumunun kötüye gittiğini, hatta ölümle sonuçlanma riski taşıyan kritik aşamada olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

Hükümetinizin ve yargı makamlarınızın Türkiye’ye iade edilmesi taleplerini kesin olarak reddettiği ve yine yargınızın Sırbistan mahkemesi tarafından Piroğlu’na verilen hapis cezasının da 12 Ocak 2024 günü infaz edilmiş olduğu göz önüne alınırsa Ecevit Piroğlu’nun serbest bırakılmama gerekçesi nedir?

Taraf olduğunuz uluslararası sözleşmelerin gereği olarak Piroğlu’nun resmi olarak ülkenizden ayrılma hakkı neden engellenmektedir? İçişleri Bakanlığınızın yayınladığı iki ayrı karar mevcut. Bu iki kararın birbiriyle tutarsızlığı neticesinde Piroğlu’nun insani olmayan koşullarda zorla alıkonulmasının sebebi Türkiye Hükümeti ile olası siyasi pazarlıkların konusu mudur? Açlık grevinde olan bir kişiye uygulanacak sağlık kontrolleri tıbbi protokollerle belirlenmiştir. Buna rağmen Piroğlu’nun sağlık kontrollerini yapmamaktaki amacınız nedir?”

‘TALEPLERİ KABUL EDİLSİN’

Deklarasyon metninin devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Biz Türkiye’de milyonları temsil eden siyasi partiler, demokratik örgütler olarak süreci yakından takip ediyor ve sizleri uyarıyoruz. Gezi direnişinden ve IŞİD’e karşı öncü mücadelesinden tanıdığımız enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nun talepleri acilen kabul edilmeli, Piroğlu özgürlüğüne kavuşmalıdır. Hükümetinizin adım atmaması nedeniyle yaşanacak telafisi mümkün olmayan olumsuzluklardan uluslararası kamuoyunda sorumlu tutacağımızı belirtiriz. Ecevit Piroğlu’nun açlık grevine son vermesi için hukuksuzca yaptığınız tutuklamayı sonlandırın ve onun ülkenizden ayrılma hakkını engellemekten vazgeçin!”

İMZACI VEKİLLER

İmzacıların isimleri şu şekilde: “Burcugül Çubuk, Adalet Kaya, Ali Bozan, Ayten Kordu, Beritan Güneş Altın, Celal Fırat, Cengiz Çiçek, Çiçek Otlu, Erkan Baş, George Aslan, Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Halide Türkoğlu, Hüseyin Olan, İbrahim Akın, İskender Bayhan, Kezban Konukçu, Mahmut Dindar, Mehmet Rüştü Tiryaki, Mehmet Zeki İrmez, Nejla Demir, Nevroz Uysal Aslan, Perihan Koca, Ömer Faruk Hülakü, Ömer Öcalan, Onur Düşünmez, Özgül Saki, Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Saliha Aydeniz, Semra Çağlar Gökalp, Serhat Eren, Sevda Karaca, Sevilay Çelenk, Sümeyye Boz, Vezir Parlak, Yılmaz Hun, Zülküf Uçar.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x