Hamas, silah bırakmak için ‘bağımsız Filistin devleti’ şartını yineledi

Hamas Siyasi Büro Üyesi Halil el Hayye, İsrail ile beş yıl ya da daha uzun süreliğine bir ateşkese hazır olduklarını ve 1967 sınırları içinde bağımsız bir Filistin devletinin kurulması halinde örgütün silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın lağvedilebileceğini dile getirdi. Hayya, Gazze ve Batı Şeria’da bir ulusal birlik hükümeti kurmak üzere El Fetih’in yönetimindeki Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) katılmak istediğini dile getirdi.

El Hayye, İstanbul’da Associated Press (AP) haber ajansına açıklamalarda bulundu. Ateşkes ve rehine takası anlaşması için düzenlenen müzakerelerde Hamas’ı temsil eden üst düzey isim, İsrail’in 1967 öncesi sınırları boyunca, Batı Şeria ve Gazze’de tam egemen bir Filistin devletini ve uluslararası kararlarla uyumlu bir şekilde Filistinli mültecilerin geri dönüşünü kabul edeceklerini’ belirtti. Bunun gerçekleşmesi durumunda Kassam Tugayları’nın lağvedilebileceğine işaret eden el Hayya, şu ifadeleri kullandı:

“İşgalcilere karşı savaşmış kişiler bağımsızlıklarını, haklarını kazanıp kendi devletlerine sahip olduğunda şimdiye kadar yaşanmış deneyimlere bakın. Bu güçler ne yaptı? Siyasi partilere dönüştüler ve muharip güçleri milli ordular haline geldi.”

İsrail’in Refah’a yönelik saldırı açıklamalarına değinen yetkili, böyle bir saldırı ile Hamas’ın yok edilemeyeceğini dile getirdi. İsrail’in Hamas’ı ‘ortadan kaldırmaya’ yönelik girişimlerinin gelecekte Filistinlilerin silahlı ayaklanmalarını engellemede başarısız olacağını belirten el Hayya, “Diyelim ki Hamas’ı yok ettiler. Filistin halkı da gidecek mi?” diye sordu.

‘ABD, ÜNİVERSİTELİLERİN HAKLARINI İHLAL EDİYOR’

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk ise, ABD yönetimini, Gazze Şeridi’ndeki İsrail “soykırımına” karşı çıkan üniversite öğrencilerinin gösterilerini engelleyerek “bireysel hakları ve ifade hakkını ihlal etmekle” suçladı. Rişk, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında, “ABD yönetimi, Gazze Şeridi’nde neo-Nazi Siyonistlerin gerçekleştirdiği soykırımı reddettikleri için (öğrencilerin) bireysel hakları ve ifade hakkını ihlal ediyor” ifadelerini kullanan Rişk, “ABD polisinin üniversite öğrencilerini ve öğretim üyelerini temsil ettikleri ahlaki değere bakmadan gözaltına aldığını” kaydetti. Rişk, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Filistin halkına karşı yürütülen acımasız saldırıların ortağı olduğunu belirterek, “Bugünün öğrencileri geleceğin liderleridir ve onların bugün bastırılması, Biden yönetiminin er ya da geç ödeyeceği pahalı bir seçim faturası anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

ABD’de Columbia Üniversitesi yönetimi ile öğrenciler arasında geçen hafta başlayan ve yüzlerce kişinin gözaltına alınmasına sebep olan Filistin yanlısı protestolar, ülke genelindeki diğer üniversitelere de yayıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x